אלימות, תכונה מולדת או נרכשת?

זה חזק ממני!

עמודי החדשות מציפים אותנו באירועי ומקרי אלימות חדשות לבקרים.

משהו חדש?? או שתמיד זה היה אך לא ממש דיברו על זה?360X303-מתבונן

אנו פוגשים אלימות ותוקפנות כבר אצל ילדים צעירים בגן הילדים, אחוז מקרי האלימות בבית הספר בכתות היסוד גבוה מהחטיבות העליונות. אם כי חשוב לציין שרמת התחכום ועוצמת האלימות עולה עם הגיל.

מה גורם לילד להגיב בתוקפנות ולהתנהג באופן אלים? התנהגות הינה פועל יוצא של מרכיבים מולדים ונרכשים ומהווים את התוצאה לסיבות הסמויות מהעין.

לשאלה זו מספר רב של תשובות. וכמספר התשובות כך מספר ענני הערפל היוצרים מסך על אופן הטיפול.

היבטים מולדים הגורמים לאדם אחד להיות מוחצן ותוקפני ולשני להיות מופנם ופאסיבי קשים לזיהוי.

כאשר אדם נשאל לסיבת התנהגותו, קשה לו להיות ממוקד ואובייקטיבי, כל שכן כאשר מדובר בילדים אם מסיבות של הכחשה או ניסיון להטות את פני הדברים. או שפשוט מאוד תגובותיו אימפולסיביות ואין לו מושג מדוע התנהג באופן כזה ולא אחר.

אחת הסיבות לתוקפנות אצל ילדים נגזרת כתוצאה מהאופן בו ילד תופס את עצמו אל מול קבוצת חבריו לכתה. כאשר ילד מגיע לכתה ותחושת הערך העצמי שלו נמוכה הוא אינו צריך הרבה גירויים כדי להגיב בתוקפנות/אלימות. גם מבט תמים של חבר לכיתה יכול להתפרש כהתנשאות שיש צורך למגר מיד על ידי אגרוף. היות ומצבים אלה חוזרים על עצמם מספר פעמים ביום או בשבוע, הילד כבר מתויג והאלימות הופכת למעגל קסמים מרושע. הוא לא רוצה בזה אבל אינו יודע אחרת. ונקודת המוצא היא הדימוי העצמי עמו הוא בא מהבית. נוצר מצב מאוד מורכב היות ומצד אחד הילד זקוק לחברה שתעניק לו את ההכרה ותיתן לו מחמאות כדי שיוכל להרגיש שווה ובעל ערך ומצד שני הוא נמצא במתח מתמיד כשהוא במפגש עם הסובבים אותו. "יקבלו אותי? או שוב ידחו אותי?"

המסגרת החברתית הראשונה עמה ילד מתמודד היא המשפחה. שם נבנית התשתית והגשר לקראת היציאה לחברה. ילד שלא זכה להכרה, לחוויות אינטימיות והכלה מצד המערכת התומכת יוצא לחפש אותם בחברה מחוץ לבית. אך כאמור לא קל לו והקשר עם החברה דומה לחרב פיפיות.

בהרבה מאוד מקרים ילדים ובוגרים מגיבים באופן תוקפני ו/או אלים בשל מצוקה ותחושת חוסר אונים. רצוי למקד את הסיבה לתחושת חוסר האונים.

לעיתים תגובה אלימה נוצרת בשל נטייה לפרשנות לקויה של מצבים חברתיים ובינאישיים. למשל כתוצאה מפער בין תפיסת המציאות לבין הדמיון המפותח. כאשר הילד מעצים אירועים או לחילופין משמיט פרטים ויוצר פרשנות שאין לה כל קשר למציאות, רמת החרדה עולה ועמה רמת התגובה.

באמצעות האבחון הביומטרי הממוחשב של ריבה אלקלעי ניתן לאתר ולבודד את הסיבות לגילויי תוקפנות ואלימות. ככל שנקדים לזהות את הסיבות לדפוסי ההתנהגות כך ניטיב לטפל בהם ונמנע תסכולים ואכזבות מיותרות בגיל הבוגר. ניתן לתת כלים נאותים בידי הורים אובדי עצות, אנשי חינוך ובעיקר מטפלים.

נושאים קשורים

אלימות, תכונה מולדת או נרכשת?