לאהוב מהלב או מהראש ?

אהבה

The Marker Cafe, 12/2/2010

מהי אהבה? שאלה זו נשאלת כבר שנים רבות…

את התשובה המדויקת אשאיר למשוררים, לסופרים, לפילוסופים ואף למדענים, אך אין ספק שמדובר ברגש; במשהו שבא מבפנים. משהו נקי, טהור וחף מכל מניפולציה360X303-לאהוב-מהלב.

לכל אדם יש ארגז כלים מולד בו מצויים פוטנציאלים בתחומים שונים, ביניהם היבטים רגשיים, כך שאדם מגיע לעולם עם מטען רגשי ולבידיניאלי ספציפי. הצורך שלו, כתינוק, במגע ובחום אנושי הינו צורך קיומי, בדיוק כמו הצורך שלו באוויר לנשימה, ויכולתו להתחבר לגוף אחר, הן מבחינה רגשית והן מבחינה גופנית, נקבעת כבר בשלבי החיים הראשונים. במידה ולתינוק יש 'כלים רגשיים' בארגז הכלים הפוטנציאלים שלו אך לא נעשה בהם שימוש, הם מחלידים ומפסיקים לפעול, ממש כמו כל כלי או מכשיר אחר.

כלומר, יכול להיווצר מצב בו לתינוק ישנו פוטנציאל רגשי רב אך לאמו לא. לכן הוא יחווה אמא מנוכרת, זרה ולא בשלה, שמסיבות כאלה או אחרות אינה מסוגלת להתחבר אליו רגשית. וכך, למרות הפוטנציאל שבו והצורך בעקבות כך, הוא ילמד שתקרת האפשרויות שלו בכל מה שקשור לרגשות ואינטימיות, נמוכה מאוד והדבר בעצם גורם לכלים הרגשיים שלו להתנוון. הילד, כפיצוי על כך, מתפתח ובונה לעצמו עם השנים, אסטרטגיות חלופיות לרגש – הוא מתנתק מהצרכים האורגניים שלו ובונה תשתית שכלתנית לתפארת. החוויה הרגשית שלו נעשית עמומה עד כדי תחושת זרות והשכל 'מסביר' זאת לעצמו בתירוצים וצידוקים שונים.

על פי עקרון שחזור חוויות הינקות, הקיים בנו, כל אדם יודע לשחזר רק את החוויה שהוא חווה. אם התינוק לא חווה חיבור רגשי בימיו הראשונים, הוא לא יוכל לשחזר זאת כאדם בוגר, מה שישפיע על כל מערכות היחסים שלו במהלך חייו. ולכן כאדם בוגר, החי בחברה בעלת נורמות התנהגותיות מקובלות, הוא יפגוש את בת זוגו וינסה לבנות עמה מערכת יחסים. מה שהוא יתאר כרגשות, יהיה בעצם מערכת של שיקולים רציונאליים. החיבור של אנשים כאלו נעשה מתוך שיקולים הדומים לשיקולים עסקיים, ולעיתים קרובות נשמע מהם משפטים כגון 'הוא מתאים לי' או 'הוא נוח לי', כביטוי לרגש של אהבה, כאשר אלו בעצם ביטויים המתאימים יותר לרכישת רהיט או נעליים.

באמצעות האבחון הביומטרי ניתן לאבחן את מידת הרגישות המולדת של כל אחד מאתנו. אם הצד הימני של המוח מפותח, אזי ההיבטים הרגשיים יבלטו בפרופיל האישיות של אותו אדם. הדבר יבוא לידי ביטוי בטביעות האצבעות המייצגות את האונה הרקתית והמצחית קדמית בצד ימין. אצל אנשים רגישים במיוחד נמצא טביעות וסימנים נוספים גם בכף היד עצמה.

נושאים קשורים

לאהוב מהלב או מהראש ?