713X250-השיטה-בנר

מהו מיפוי ואבחון ביומטרי ?

המילה ביומטרי מורכבת מהמונח "ביו" (ביולוגי) – כל מה שקשור לגוף שלנו, ומהמונח "מטרי" – מדידה.

מכאן שמיפוי ואבחון ביומטרי מתבצע על ידי מדידת נתונים ביולוגיים אישיים של כל אדם. בדיוק כמו בדיקת דם.260X219-השיטה

זוהי שיטה מדעית, מדויקת, דינאמית שהוכחה במחקרים ובבדיקות אקדמיות לאורך השנים.

מקור השיטה מגיע מתחום הגנטיקה. מחקרים שהתבצעו החל מסוף שנות ה-60 ובעיקר בשנות השבעים הצביעו על קשר ישיר בין קליפת המוח ותבניות העור בגפיים המכונים בשפה המקצועית דרמטוגליפים.

קשר זה מתחיל להתהוות בשלב העוברי המוקדם. תבניות העור מתהוות החל מהשבוע ה-11 להריון ועד לשבוע ה-23, במקביל להתהוות המוח. שניהם נוצרים מאותה שלוחה תאית. את טביעות האצבעות ניתן לתאר כמעגלים אלקטרו מגנטיים המשקפים את אותם שדות במוח.

דר' ארנולד הולצמן מייסד ומפתח שיטת האבחון הביומטרי דרך כפות ידיים (PDC-Psychodiagnostic Chirology) נחשף למחקרים שהתבצעו בבתי חולים ובמעבדות ציטוגנטיות לצורך זיהוי מחלות תורשתיות באמצעות שימוש בנתונים המגיעים מתבניות העור בכף היד. אבחון הדרמטוגליפים הפך לכלי אבחוני ברפואה הקונבנציונאלית.

הנחת היסוד שלו היתה שאם בעולם האקדמי הרפואי הנאור משתמשים בכף יד כשיטה רצינית ובדוקה לאבחון כשלים פיזיולוגים, ביולוגים הרי יתכן וכף היד משקפת גם תהליכים פסיכולוגיים שנוצרו והתקבעו במהלך החיים.

המחקרים שנעשו ונעשים גם כיום מוכיחים את מידת הדיוק של שיטת האבחון מעבר לכל ספק. כבר בשנות השמונים במחקר שהתקיים בתנאי מעבדה באוניברסיטת בר אילן האבחון קיבל תוקף דיוק של מעל 82%. בהשוואה לכל אבחון פסיכולוגי אחר מדובר בפריצת דרך מופלאה.

הכירולוגיה הפסיכודיאגנוסטית מתמקדת בחיבור שבין הגוף לנפש – שאיפתה המרכזית היא לקשר בין ה-"מה" הכואב והמפריע עם ה-"למה" הנסתר. שואפים גם להבין ולהסביר כיצד מרכיבים ביולוגים מעצבים ביטויים רגשיים. איך רגשות ודחפים מעצבים קווי מחשבה.

מיפוי ואבחון ביומטרי אשר פותח על ידי ריבה אלקלעי הינו ייחודי ובלעדי ונשען על עבודת המחקר של דר' ארנולד הולצמן שנמשכת כבר למעלה מארבעים שנים בצרוף שיטה המבוססת על מחקרים נוספים מתחום הגנטיקה והפסיכולוגיה, ועל אלפי אבחונים שנערכו על ידיה בילדים ומבוגרים.

התחומים אותם ניתן למדוד ולבדוק בשיטת אבחון זו נחלקים לשני מישורים מרכזיים:

  1. היבטים גנטיים -תכונות האופי והיכולות המולדות.
  2. היבטים סביבתיים -והתכנות האישיותיות הנרכשות אותן בנה האדם מרגע היותו עובר ברחם, בתהליך הלידה ובהמשך התפתחותו לאורך שנות חייו.

תהליך המיפוי והאבחון

הנתונים הנאספים בתחילת המפגש כוללים, טביעות אצבעות, טביעות כפות הידיים וכפות הרגליים. היבטים צורניים של מבנה כפות הידיים. נתונים אלה נאספים בגישה הן המסורתית של הדפסי דיו, צילום כפות הידיים והן על ידי סורק אלקטרוני .

הנתונים מעובדים ומוזנים למחשב המפיק את תמונת המיפוי באופן מדויק.

כאשר מתקבל המיפוי מתחיל תהליך העברת המידע לפונה המקבל שיקוף אובייקטיבי מדויק ומנומק לגבי יכולותיו, כישרונותיו המולדים, אסטרטגיות ההתנהגות וההתנהלות שלו. מהם החסמים המעכבים אותו. במקביל ניתן ייעוץ להמשך הדרך כולל אפשרויות התערבות חיצונית של סוגי טיפול, במידת הצורך, המתאימים למאובחן.

המפגש מוקלט, היות וכמות האינפורמציה העולה מן הנתונים רבה מאוד. המלצתנו היא לחזור ולהאזין להקלטה מספר רב של פעמים. באופן זה מתרחש עיבוד רגשי וקוגניטיבי והטמעה מקסימלית של התובנות העולות מהאבחון.

באבחון ילדים מצורף גם דו"ח כתוב המאפשר להורים לעשות בו שימוש אל מול מערכת החינוך ו/או גורמים טיפוליים.

הנתונים הנאספים נשמרים במאגר נתונים שמור ומאובטח בסודיות מוחלטת.

יתרונות השיטה

היתרונות המרכזיים והבולטים בשיטת אבחון זו הם: דיוק, אוביקטיביות ואמינות.

  • הפונה לאבחון משוחרר מהצורך להציג את עצמו. אינו צריך להשתדל, להתכונן,להיות במיטבו או לנסות להרשים.
  • אין הטיה של התוצאות, הנתונים שנאספו נקיים מכל עיוות הן של הפונה והן של המאבחן.
  • התוצאות ממוקדות ומדויקות.