על השיטה

איך נולדה השיטה?

לפני למעלה משלושים שנה, ערך ד"ר ארנולד הולצמן, פסיכולוג , מחקר על דרמטוגליפיקה – תורת תבניות העור. תורה זו היוותה תחום ברפואה הגנטית וקישרה בין מרקם העור בכף היד והרגל לבין בעיות פסיכולוגיות שונות. מסקנות מחקרו של הולצמן, שהתבצע על אלפי נבדקים, הוכיחו מעל לכל ספק את קיום הקשר בין אזורים שונים במוח לבין אזורים מסוימים של כף היד. קשר זה מתבסס על העובדה כי בתחילת הטרימסטר השני להיריון מתפתחים מאותה קבוצת תאים בדיוק הן הקורטקס של המוח והן השלוחה התאית שתהפוך להיות כפות הידיים. מכאן שכפות הידיים מהוות שלוחה של המוח.

עד למחקרו של הולצמן נעשה שימוש בתורת הדרמטוגליפים בענף הרפואה בלבד, ובעזרתה יכלו לזהות כאמור בתבניות העור של כף היד והרגל מבנים גנטיים בעלי השלכות בתחום הרפואי.דר' הולצמן החל ליישם את ממצאי מחקרו גם בתחומי הפסיכולוגיה ומדעי ההתנהגות. הוא פיתח את שיטת הכירולוגיה הפסיכודיאגנוסטית PDC לאבחון בעיות פסיכולוגיות ופסיכיאטריות באמצעות בחינת סימנים בצורת כף היד ובמרקם העור. מחקרים שבוצעו באוניברסיטת בר-אילן והמחלקה להתפתחות הילד במרכז הרפואי ת"א, אישרו כי רמת מהימנותו של אבחון זה הינה למעלה מ- 80%, והמידע המתקבל באמצעותו ראוי להתייחסות מדעית. ניתן למצוא בשיטה זו אף מושגים חדשים אותם קבע ד"ר הולצמן, שלא ניתנה להם שום הגדרה או התייחסות בספרות הפסיכולוגית.

מערך האבחונים במרכז ריבה אלקלעי מתבסס על מחקרים אלו וכן על ניסיון נצבר של אלפי אבחונים. קשר הדוק זה בין כף היד והמוח מאפשר ביצוע אבחון אובייקטיבי ומדויק של מבנה האישיות והפוטנציאל הקוגניטיבי של המאובחן, כלומר של תכונותיו וכישוריו. במסגרת האבחון נבדקים טביעות אצבעות הידיים והרגליים וכן עשרות פרמטרים שונים הקשורים למבנה והרכב כף היד והאצבעות כדוגמת צורה, גודל, זווית, הטיה, גמישות, מרקם העור ועוד.

האבחון הביומטרי הינו מדויק ומקצועי. הוא מתבצע תוך חסכון זמן של הנבדק ובעלות זולה יחסית לשיטות אבחון אחרות. המרכז עובד בשיתוף פעולה עם חוקרים בתחום ועושה שימוש בידע מדעי מתקדם.

האבחון שם דגש על התחומים הבאים –

  • אבחון של ליקויי למידה לילדים ונוער זיהוי ספציפי ומדויק של ליקויי למידה כגון: יכולות קוגניטיביות, תפקודי שפה, תפקודים מוטוריים, זיכרון לטווח קצר ולטווח ארוך, לוגיקה ומתמטיקה, הבחנה חזותית, שמיעתית ועוד.
  • אבחון של הפרעות קשב וריכוז זיהוי הגורמים להפרעת הקשב, תפקוד החושים, אינטגרציה וויסות החושים, מהירות תגובה ועוד. מיועד בעיקר לילדים ותלמידים.
  • אבחון הכוונה מקצועית ובחירת מסלול לימודים – הכוונה מקצועית ואישית לבחירת קריירה, מסלולי לימודים או שינוי עיסוק. קהל היעד – צעירים, חיילים משוחררים, סטודנטים.
  • אבחון ילדים – הורים רבים פונים לאבחון ילדיהם, בין אם מתוך מענה לצורך ובין אם מתוך רצון להכרה מעמיקה של יכולותיהם.
  • אבחון מבוגרים – מתן ייעוץ והכוונה בצמתי חיים, אבחון זוגי, מערכות יחסים והכוונה מקצועית.
  • אבחון עבור מטפלים – בעלי מקצוע בתחום הטיפול והייעוץ מפנים את הפונים אליהם לאבחון, כשלב ראשוני בתהליך עבודתם.

נושאים קשורים

על השיטה